Příběh Green Future: Pyrolýza je klíčem k recyklaci plastů
Společnost Green Future jako první na světě představila funkční komerční jednotku na termochemickou recyklaci plastů. V letošním roce získala první místo v soutěži SME Enterprize za průkopnickou technologii, která umožňuje přeměnit nerecyklovatelné plasty zpět na ropné produkty, čímž přispívá k cirkulární ekonomice.
6 minut čteníDo čtvrtého ročníku soutěže SME Enterprize se přihlásilo téměř devadesát firem a startupů z celé České republiky. První místo si odnesla společnost Green Future. V rozhovoru její ředitel Michal Pivrnec odhaluje cestu od prvního nápadu, přes technické a legislativní výzvy, až po globální potenciál této inovace, která mění budoucnost recyklace a udržitelnosti.
Green Future je vnímána jako lídr v oblasti recyklace a udržitelného podnikání. Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodl pustit právě do tohoto oboru?
K podnikání mě vždy vedla zvědavost. Zajímalo mě, jak technologie fungují a proč některé věci nikdo nedělá, přestože jsou známé. S recyklací plastů to bylo podobné. Fascinovalo mě, že z plastu lze opět vytvořit ropu, a přeměnit tak energii, která už je v plastech uložená, zpět na ropný produkt. Kromě zvědavosti mě přitahovala i příležitost být mezi prvními. Nevěděl jsem, že se skutečně staneme prvními na světě, ale viděl jsem v tom jedinečnou šanci. Ekonomická stránka pro mě byla až na třetím místě. Návratnost investice je sice důležitá, ale hlavní byla možnost být součástí něčeho inovativního.
Když jste začal podnikat, byl jste známý jako zakladatel největšího e-shopu s vybavením pro šipky. Jak se člověk dostane od šipek k investování do recyklačních technologií?
Začal jsem podnikat v roce 1996, kdy jsem hrál šipky, a založil e-shop s vybavením pro šipky. Obchod se stal největším v Česku. Investoval jsem pak do různých oblastí, včetně vodních elektráren a solárních systémů. Technologie mě vždy fascinovaly, a když jsem narazil na pyrolýzu, okamžitě mě zaujala. Pyrolýza není nová, používala se už ve starověku. Fascinovalo mě, že z plastů můžeme získat ropu a uzavřít cyklus. To mě přivedlo k recyklaci plastů.
Zní to, že technologie pyrolýzy může změnit způsob, jakým přistupujeme k recyklaci plastů. Proč je podle vás tento proces tak důležitý pro budoucnost?
Pyrolýza má obrovský potenciál, protože umožňuje zpracovat plasty, které nelze recyklovat mechanicky. V Evropě se recykluje jen asi 28 % plastů, zbytek končí na skládkách nebo se spaluje. My dokážeme plasty vrátit zpět do oběhu, což je klíčové pro udržitelný rozvoj. Tím, že z plastů vyrábíme nové ropné produkty, umožňujeme jejich opakované využití, což je důležité pro snižování odpadu a ochranu životního prostředí.
Když mluvíte o pyrolýze, proč zrovna tato technologie?
Její aplikace na recyklaci plastů byla dlouho nevyužívaná. Evropská unie už před dvaceti lety uvedla, že pyrolýza je cestou, jak zpracovávat plasty. Jenže nebyla dostatečně rozvinutá, aby byla ekonomicky udržitelná. Když jsem narazil na českého vývojáře s funkčním prototypem, rozhodl jsem se do toho jít. Spojil jsem se s investory a rozhodli jsme se podstoupit riziko, protože jsem věřil, že technologie má budoucnost.
To muselo být náročné nejen technicky, ale i legislativně. Jak jste se vypořádali s překážkami na cestě k uvedení této technologie do praxe?
Legislativní procesy byly velmi složité. Evropská unie ani národní státy často nemají připravené zákony na takové technologie. Získali jsme povolení pro vědecký provoz, což nám umožnilo začít zpracovávat omezené množství plastů. Postupně získáváme povolení i pro komerční provoz. Ministerstvo životního prostředí a ministerstvo průmyslu nás v Česku podporují, což je velmi důležité. Myslím, že máme dobrou pozici a že legislativa postupně dohání technologický vývoj.
Zajímavé je, že jste vyhráli soutěž SME Enterprize, která podporuje udržitelné podnikání. Jak to vnímáte? Pomohlo vám to v dalším rozvoji?
Byli jsme velmi překvapeni, že jsme soutěž vyhráli. Porota prokázala odvahu, když ocenila projekt, který ještě nebyl komerčně spuštěn. Pro nás to bylo uznání a zároveň velká pomoc ve zviditelnění, nejen u nás, ale i v zahraničí. V našem případě je důležité navazovat kontakty s velkými firmami, které od nás odebírají ropné produkty. Takové kontakty jsou klíčové a soutěž nám v tom velmi pomohla.
Zmínil jste, že kontakty a networking jsou klíčové. Jak moc využíváte sociální sítě pro byznys? Pomáhají vám v tom, abyste navazovali nové spolupráce?
Sociální sítě moc nepoužívám, ale výjimkou je LinkedIn. Je to platforma, kde můžeme přímo oslovovat lidi, kteří jsou pro nás důležití. Pro nás je klíčové mít kontakt na firmy a odborníky, kteří mohou využít naši technologii. LinkedIn nám umožňuje rychle navázat spojení s těmi správnými lidmi. Nepoužíváme ho na příběhy, ale na propojení s firmami, se kterými můžeme spolupracovat.
Jaká je vaše vize pro Green Future do budoucna? Kam chcete svou společnost posunout?
Mám jasnou představu o tom, kam chci Green Future posunout. Nejde jen o recyklaci plastů, ale o širší přístup k udržitelnosti. V budoucnu bych rád viděl, jak naše technologie funguje v rámci širšího ekosystému. Mám vizi, že bychom mohli vybudovat energetická centra, která budou zásobovat města, nebo vyvíjet technologie pro lokální využití energie. Chci, aby naše technologie přispívala k udržitelnému rozvoji a současně zlepšovala kvalitu života.
Mohlo by Vás zajímat: