10 nejhodnotnějších startupů světa roku 2021
Víte, kterým startupům se vloni podařilo dosáhnout největšího úspěchu? Chcete se inspirovat? Seznamte se s žebříčkem deseti nejbohatších startupů světa roku 2021.
8 minut čteníNa světový trh každoročně vstupují miliony nových firem. Jen v České republice se přitom jedná o desítky tisíc nových podnikatelů za rok. Pouze několik z nich ale dokáže přijít s opravdu zajímavým produktem nebo službou, které trefí správné místo a čas a dokážou zajistit výrazný úspěch na trhu. A jen malý zlomek vyvolených pak zvládne překonat hranici, která je vyšvihne mezi naprostou elitu, takzvané „jednorožce“ (anglicky „unicorns“).
Status jednorožce získají startupy, jejichž hodnota překoná hranici 1 miliardy amerických dolarů. Podle dat organizace CB Insights, která do svého žebříčku zahrnuje rychle rostoucí soukromě vlastněné firmy, figurovalo na konci roku 2021 ve světě 959 jednorožců. V únoru 2022 se toto číslo vyšplhalo dokonce na 1 000 firem.
Jednorožci žijí i v Česku
Tisící jednorožec má pro Česko velký význam. Stal se jím totiž softwarový startup s tuzemskými kořeny Productboard. Jedná se teprve o druhý český startup, kterému se miliardovou hranici podařilo překonat. Prvenství patří firmě Rohlík Group, která tuto hranici zdolala v létě 2021.
Ještě úspěšnější než firemní jednorožci jsou tzv. „decacorns“ (česky desetirožci). To jsou startupy, jejichž hodnota překonala 10 miliard dolarů. Ty naprosto nejbohatší firmy se pak označují jako „hectocorns“ (česky storožci). Takovým se už podařilo překročit závratnou hranici hodnoty 100 miliard dolarů.
V prosinci 2021 působilo na světových trzích 35 startupů, kterým se podařilo překonat hodnotu 10 miliard amerických dolarů. Patří mezi ně firmy, které učinily velké pokroky v oblasti softwaru (především finančních technologií), elektronického obchodování, zdravotnictví nebo třeba v automobilovém průmyslu. Podívejme se blíž na desítku nejlepších.*
-
ByteDance (140 miliard dolarů)
Čínský internetový technologický startup. Jeho produkty zahrnují několik komunikačních platforem využívaných po celém světě. V Česku je známá především jejich sociální síť TikTok.
-
SpaceX (100,3 miliard dolarů)
Americký letecký gigant, který založil Elon Musk. Firma je známá především díky výrobě první opakovaně použitelné vesmírné rakety Falcon 9. Jako první firma také do vesmíru vyslala kompletně civilní posádku.
-
Stripe (95 miliard dolarů)
Americká společnost, která nabízí software pro zpracování plateb platformám elektronického obchodování. Mezi její zákazníky patří 120 velkých firem po celém světě, včetně Shopify nebo Amazonu. Hodnota Stripe výrazně vzrostla během pandemie covidu-19, její hodnota skočila z 36 miliard na 95 miliard.
-
Klarna (45,6 miliard dolarů)
Firma se sídlem ve Švédsku. Poskytuje platební řešení v oblasti elektronického obchodování. V roce 2019 se stala největší evropskou firmou v oblasti finančních technologií.
-
Epic Games (42 miliard dolarů)
Firma zabývající se vývojem počítačových her se sídlem v USA. Mezi její nejznámější hry patří akční střílečka Fortnite, která si získala přes 350 milionů uživatelů.
-
Canva (40 miliard dolarů)
Australská firma provozující volně dostupnou online platformu grafického designu. Tento uživatelsky přívětivý nástroj využívá přes 60 milionů uživatelů ve 190 zemích světa.
-
Checkout.com (40 miliard dolarů)
Britská firma, která nabízí komplexní platební řešení. Mezi její zákazníky patří obchodníci s globálním dosahem, včetně Netflixu nebo Pizza Hut. V roce 2021 získala tato firma status nejhodnotnějšího startupu Evropy. O titul během roku přišla a na začátku roku 2022 se zatím drží na druhém místě, za startupem Klarna.
-
Instacart (39 miliard dolarů)
Americká firma, která provozuje služby dodávky a vyzvednutí potravin. Prozatím působí jen v USA a Kanadě.
-
Databricks (38 miliard dolarů)
Firma se sídlem v USA, která se zabývá tvorbou podnikového softwaru a umělou inteligencí. Více než 5 tisíc organizací po celém světě spoléhá na jejich platformu Databricks Lakehouse, která shromažďuje firemní data a analýzy.
-
Revolut (33 miliard dolarů)
Britská finančně-technologická společnost. Nabízí bankovní služby, především platební karty, okamžité peer-to-peer platby (tedy elektronické převody peněz mezi jednotlivci prostřednictvím aplikace), správu a směnu valut a kryptoměn.
Rok 2021 byl pro startupy obecně velmi úspěšný. Počet jednorožců po celém světě se díky obrovským investicím dramaticky zvýšil. Tradičně se dařilo především startupům v technologickém odvětví, které dlouhodobě obsazují většinu pozic v žebříčku nejúspěšnějších startupů světa. Bude určitě zajímavé sledovat, jaké další úspěchy čekají nejúspěšnější startupy v letošním roce.
Jednotná definice pojmu startup neexistuje. Obvykle si pod ním můžete představit novou firmu, od jejíhož založení uběhly maximálně tři roky. Jako startupy se ale označují i mnohem starší společnosti. Pokud by organizace CB Insights do svého žebříčku jednorožců řadila jen nově založené firmy, velké množství z výše uvedených podniků by se v něm neobjevilo. Například společnost ByteDance vznikla už v roce 2012.
* Uvedené hodnoty jsou platné ke 4. únoru 2022. Zdroj: CB Insights.
Mohlo by vás zajímat: