15 evropských technologických firem, které získaly největší investice
Podnikatelé ze Starého kontinentu jsou velmi aktivní v zakládání technologických firem. Přečtěte si, čím se zabývají firmy, které dosud dokázaly získat největší investice.
8 minut čteníV Evropě vzniká stále více úspěšných startupů, které lákají velké investory. Proudy investorských peněz směřují především do technologicky zaměřených firem, které inovují nejrůznější oblasti lidské činnosti – třeba roznášku jídla nebo telekomunikační sítě.
Americké Silicon Valley často zastiňuje úspěchy evropské startupové scény. Sídlí v něm totiž oproti Starému kontinentu čtyřnásobné množství technologických firem, které patří mezi takzvané jednorožce (tedy firmy s hodnotou přes jednu miliardu amerických dolarů).
Evropa ovšem Ameriku v posledních letech zdatně dohání a „množí“ jednorožce stále rychleji. Jen v roce 2021 se jich na Starém kontinentě podle European Unicorn Report zrodilo 84 a dohromady už jich Evropa má 130. V tomto článku se podíváme na 15 evropských firem, kterým se za posledních pět let podařilo získat nejvyšší investice.
Nejvyšší investice podle CB Insights
Níže uvedený seznam 15 nejlépe financovaných technologických firem se odvíjí od žebříčku CB Insights.* Tato platforma do svého výčtu zařazuje technologicky zaměřené firmy financované venture kapitálem, které zveřejňují své financování a minimálně od roku 2016 navýšily svůj akciový fond.
Venture kapitál (venture capital, VC) se často označuje také jako rizikový kapitál. Venture investoři nebo celé fondy vstupují do mladých firem výměnou za vlastnický podíl. Venture financování má poměrně přísné podmínky a startup se v jejich rámci obvykle musí vzdát části své nezávislosti v rozhodování – především v oblasti strategického řízení a rozhodování si venture investor vyhrazuje právo veta.
-
OneWeb (celková výše investic: 5 219 milionů USD)
OneWeb je telekomunikační firma se sídlem ve Velké Británii. Instaluje telekomunikační družice na oběžnou dráhu Země. Po dokončení ji bude tvořit 648 družic poskytujících levné internetové připojení po celém světě, i v dosud nepokrytých oblastech.
-
Northvolt (celková výše investic: 3 996 milionů USD)
Northvolt je švédský vývojář a výrobce akumulátorů, který se specializuje na výrobu baterií pro elektrická vozidla. Jeho záměrem je zrychlení přechodu k udržitelné výrobě a spotřebě energie. K výrobě používá místní či šetrně upravené suroviny a energii z vodní elektrárny.
-
Trendyol (celková výše investic: 1 538 milionů USD)
Trendyol je platforma elektronického obchodování (e-commerce), která sídlí v Turecku. Zaměřuje se především na módu a má i vlastní módní značku Milla. Kromě oblečení se přes tuto platformu dá nakoupit i elektronika, nábytek nebo kosmetika.
-
Celonis (celková výše investic: 1 368 milionů USD)
Německý Celonis prodává software jako službu (Software as a Service, SaaS). Jejich inteligentní program umí mapovat a analyzovat provozní procesy ve firmách. Hodí se především podnikům, které v prováděných činnostech cítí neefektivitu, ale nejsou si jisté, v jaké fázi přesně nastává a jaké jsou její příčiny. Program uživatelům zobrazí, kde procesy váznou a kde by mohla firma uspořit provozní náklady.
Model Software as a Service (SaaS) umožňuje uživatelům připojit se ke cloudovým aplikacím a používat je přes internet, obvykle přes webový prohlížeč. Obvyklými příklady jsou e-mail, kalendáře nebo kancelářské nástroje a další programy.
-
Bolt (celková výše investic: 1 206 milionů USD)
Bolt je estonská platforma zajišťující přepravu osob i věcí ve větších městech. Aplikace, kterou firma vyvíjí a spravuje, umožňuje lidem najmout si odvoz nebo doručit jídlo. Firma zatím působí ve 30 zemích a 100 městech.
-
Glovo (celková výše investic: 1 162 milionů USD)
Španělské Glovo představuje expresní kurýrní službu na vyžádání. Její zaměstnanci nakupují, vyzvedávají a dodávají uživatelům produkty objednané prostřednictvím mobilní aplikace. Nejžádanější službou je doručování jídla.
-
Mollie (celková výše investic: 934 milionů USD)
Mollie je nizozemská finančně-technologická firma, která poskytuje provozovatelům obchodů a dodavatelům služeb snadný způsob zprostředkování online a mobilních plateb jejich zákazníkům.
-
Wolt (celková výše investic: 821 milionů USD)
Finský Wolt je online kurýrní služba, která zajišťuje rozvoz jídla, potravin, květin a dalšího zboží z maloobchodního prodeje. Podle údajů z listopadu 2021 působí ve 23 zemích světa a v České republice spolupracuje přibližně se dvěma tisíci provozovnami.
-
ManoMano (celková výše investic: 709 milionů USD)
ManoMano je francouzská platforma elektronického obchodování (e-commerce), která se specializuje na zboží pro kutily a zahradnictví. Kromě domovské Francie zatím funguje také ve Španělsku, Itálii, Velké Británii a Německu.
-
Vinted (celková výše investic: 562 milionů USD)
Vinted je původně litevská sociální síť a obchodní portál, kde mohou uživatelé vyměňovat, nakupovat, prodávat nebo darovat oblečení, doplňky a kosmetiku. Česká odnož Vinted.cz vznikla už v roce 2011, původně pod názvem VotočVohoz.cz.
-
Bitpanda (celková výše investic: 497 milionů USD)
Rakouská Bitpanda je finančně technologická firma. Prostřednictvím její aplikace mohou uživatelé kupovat a prodávat kryptoměny. Nabízí také vlastní krypto peněženku, kam se dají tyto finanční prostředky bezpečně ukládat.
-
Acronis (celková výše investic: 428 milionů USD)
Acronis je švýcarská firma nabízející program na ochranu dat, jejich zálohování a obnovu. Má také vlastní řešení pro sdílení souborů a synchronizaci mobilních zařízení. Data zákazníků ukládá ve 37 obřích cloudových centrech umístěných po celém světě.
-
Lunar (celková výše investic: 371 milionů USD)
Lunar je dánská banka, která funguje pouze prostřednictvím samostatné aplikace. Jedná se o regulovanou firmu s licencí, která nabízí podobné služby jako ostatní banky, ale na rozdíl od nich nemá žádnou kamennou pobočku.
-
Rohlik Group (celková výše investic: 348 milionů USD)
Český online supermarket Rohlík.cz se v loňském roce nesmazatelně zapsal do tuzemské startupové historie. V březnu 2021 nejprve získal dosud největší investici ve výši 5 miliard korun, o pár měsíců později pak ještě dalších 2,5 miliardy a zařadil se tak mezi jednorožce. Za finanční rok 2021 vykázal obrat zhruba 12 miliard korun a jeho meziroční růst činil 53 %.
-
Collibra (celková výše investic: 346 milionů USD)
Belgická softwarová firma Collibra provozuje platformu pro shromažďování a správu dat. Jejím prostřednictvím mohou firemní zákazníci získávat a spojovat informace z různých zdrojů dat a následně je podrobně analyzovat.
Úspěšných evropských firem, které lákají velké investory, je samozřejmě mnohem více než patnáct uvedených v tomto článku. I když na miliardové investice dosáhne jen zlomek firem, od těch nejúspěšnějších, na které se investoři slétávají jako mouchy, si každý podnikatel může odnést alespoň pořádnou dávku inspirace. A pokud máte sami zákazníkům co nabídnout, zkušení investoři si určitě všimnou i vašeho potenciálu – pokud jim dáte příležitost.
*Uvedené hodnoty zveřejnila platforma CB Insights v září 2021.
Mohlo by vás zajímat: