Jak se vyznat v typech investorů

Chystáte se oslovit investora, aby vaší firmě pomohl uvést na trh nový produkt, vylepšit vybavení firmy nebo třeba expandovat do zahraničí? Udělejte si přehled o typech investorů, se kterými se můžete nejčastěji setkat.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Jak se vyznat v typech investorů

Jen málokteré slůvko vyvolává u podnikatelů tolik emocí, jako „investor“. Snad každá – a nejvíce začínající – firma sní o tom, že právě její nápad změní svět a brzy se o ni začnou zajímat nebo dokonce přetahovat investoři. Když se ale firmě první investor opravdu ozve, obvykle na něj není vůbec připravena. Neví, co má od něj čekat, ani co od něj chtít.

Před jednáním s investorem musíte mít jasno především o hodnotě vaší firmy, strategii pro další rozvoj a výši potřebného kapitálu. Měli byste také co nejpřesněji odhadnout budoucí vývoj vaší firmy, protože ten přinese i nevyhnutelné změny vašich potřeb a investor vám s nimi může účinně pomoci, pokud s nimi bude počítat.

Abyste už od prvního kontaktu dokázali investora dobře zařadit a vybrat toho správného, představíme vám pět základních typů investorů. Každý z nich má jiné motivace, zdroje a schopnosti, a každý z nich vám dokáže pomoct v jiné fázi vašeho podnikání.

Pět typů investorů a co od nich můžete očekávat

  1. Osobní investoři

Osobní investoři jsou jednotlivci, kteří finančně pomáhají svým známým, přátelům a rodině nastartovat jejich firmy v raném stádiu vývoje. Blízkou rodinu a kamarády je totiž mnohem lehčí přesvědčit o výhodnosti jejich investice.

U osobních investorů se ale často stává, že jejich zdroje bývají limitované na reálně desítky nebo nižší stovky tisíc a taková finanční podpora nebývá dostatečná pro zajištění dalšího rozvoje. Musíte také vzít v úvahu dopad na osobní vztahy – budete mezi sebou muset uzavřít formální smlouvu a myslet i na daňové povinnosti, které investorovi můžou vzniknout.

  1. Andělští investoři (angel investors, business angels, seed investors nebo private investors)

Andělští investoři většinou podporují začínající nebo malé firmy. Obvykle nabízejí mnohem příznivější podmínky investic než větší investoři. Pro investice v typické výši stovek tisíc až jednotek milionů se často rozhodují víc srdcem a osobním přesvědčením než podle excelových tabulek. Bývají také rychlejší a flexibilnější v jednání. Jde totiž o jednotlivce, kteří se soustředí na to, aby pomohli firmám růst v těžkých začátcích, a nehledí pouze na dlouhodobý zisk. Kupují si spíše menší podíly ve firmách, ale samozřejmě očekávají propracovaný byznys plán a veškerou standardní dokumentaci.

Základem každého podnikání je pojištění, které firmy všech velikostí ochrání před finančními i provozními dopady mnoha rizik.

  1. Venture capital fond

Investiční skupiny označované jako Venture capital fondy mají své prostředky připraveny pro firmy, které už se na trhu dokázaly prosadit a je patrný dlouhodobý potenciál jejich růstu. Obvykle se jedná o finančně velmi dobře zaopatřené investory, investiční banky nebo jiné finanční instituce, které investují v desítkách až stovkách milionů korun. Kromě financí navíc nabízejí i další benefity, především vlastní know-how ze stejného nebo blízkého oboru a užitečné kontakty.

Za svou investici ale venture capital fondy vyžadují vyšší podíl ve společnosti (minimálně třetinový až nadpoloviční) a klíčové slovo v rozhodovacích procesech. Dohoda o investici s venture capital fondem zabere několik měsíců a může navíc podléhat regulačním požadavkům.

  1. Private equity fond

Investiční fondy z kategorie private equity fungují za podobných podmínek jako venture capital, ale jedná se o konzervativnější typ investorů. Zaměřují se na úspěšné firmy působící na trhu delší dobu (minimálně několik let) s jasnou historií i budoucností. Podporují především oborové lídry, kteří potřebují zafinancovat další rozvoj nebo chtějí expandovat na zahraniční trhy.

Tip: Víte, že si můžete pojistit i špatná manažerská rozhodnutí?

 

  1. Korporáty

Korporáty jsou velké mezinárodní společnosti, které mají speciálně vyhrazený rozpočet na inovace a podporu začínajících firem. Investují strategicky především do nadějných firem, se kterými mohou v budoucnu spolupracovat nebo je odkoupit. Investice se mohou pohybovat od jednotek po desítky milionů, v extrémních případech – typických především pro americký trh – i o řád výše. Obchodní svazek s korporátem bývá výhodný nejen díky získaným financím, ale také jedinečnému know-how, kterého mají korporáty na rozdávání. Vyjednávání takových investic ale není jednoduché, protože korporáty jsou pověstné delšími schvalovacími procesy a náročnou administrativou.

Ať už zvolíte jakýkoli typ investora, mějte na paměti, že nemusíte rychle přijmout hned první nabídku, kterou dostanete. Nechte si čas na rozmyšlenou a nedejte se při jednání s investorem „tlačit do kouta“. Dá se očekávat, že o firmu s dobrým potenciálem bude mít zájem více investorů a může díky tomu získat mnohem výhodnější nabídku. Jednejte ale vždy na rovinu, protože (nejen) obchodní vztah založený na lži a přetvářce nikdy nemůže dlouhodobě fungovat.

Mohlo by vás zajímat: