Jak založit startup v šesti krocích

Máte skvělý nápad a chcete se s ním pustit do podnikání? Poradíme vám, jak v pouhých šesti přehledných krocích rozjet vlastní startup a začít dobývat trh.

6 minut čtení
Obrázek ke článku Jak založit startup v šesti krocích

Slůvko startup se v poslední době těší mimořádně popularitě. S trochou nadsázky by se dalo říct, že se v podstatě přestaly zakládat „firmy“ a vznikají už pouze „startupy“. Nicméně startup samozřejmě není nic jiného než nově založená firma, a termínem startup se označují firmy do tří let od svého založení. Na současném trhu působí velká spousta mladých, ambiciózních firem, které se snaží uspět ve všech možných oborech. Jak tyto firmy zahájily svou činnost?

Na úplném počátku každé firmy – nebo chcete-li startupu – vždy musí stát dobrý nápad na nový produkt nebo službu. Na daném nápadu pak jeho autor intenzivně pracuje, rozvíjí ho a novou firmu obvykle zakládá až po určité době, kdy dokáže zaujmout nebo získat první zákazníky. Poradíme vám, jak byste měli při zakládání startupu postupovat, aby proběhlo co nejefektivněji.

Co je to startup?

Startup je sice velmi oblíbené a často používané označení, ale jeho přesná definice neexistuje. Jak jsme už zmínili, obecně se dá za startup považovat každá začínající společnost nebo rozvíjející se podnikatelský nápad, který přináší nějakou inovativní myšlenku a má potenciál rychlého růstu.

Typické pro startupy je, že začínají v malém týmu lidí, s relativně malými náklady, ale mají velkou ambici růstu a dají se později snadno rozšiřovat. Obvykle se jejich zaměření váže k moderním technologiím, ale není to pravidlem.

Při rozjíždění firmy nezapomeňte na kvalitní podnikatelské pojištění, které vás podrží v mnoha situacích a pomůže vám lépe se vyrovnat s finančními riziky, která k podnikání nedílně patří.

Postup při zakládání startupu

Počítejte s tím, že rozjíždění startupu není práce na jeden den. Vyžaduje čas, peníze i úsilí všech členů týmu. Může vás potkat řada komplikací, ty se nevyhýbají žádnému typu podnikání. Vybudovat úspěšnou firmu takzvaně z ničeho, na zelené louce, je ale velkým lákadlem a motivací pro každého podnikavého člověka, který má soutěživou povahu a dostatek píle. Samotný postup založení startupu ale naštěstí není příliš složitý a může k němu vést pouhých šest základních kroků.

  1. Přijďte s novým nápadem.

Živou vodou všech úspěšných startupů je skvělý nápad. Pokud ještě nemáte žádnou revoluční myšlenku v rukávu, rozhlížejte se kolem sebe a hledejte díru na trhu. Pokuste se přijít s inovativním nápadem, na kterém by se dal postavit nový byznys. Pokud si vyberete oblast, ve které už máte nějaké zkušenosti a rozumíte jí, budete mít výhodu.

  1. Prozkoumejte trh.

Získali jste pocit, že máte nápad, který by měl na trhu vyvolat poptávku zákazníků? Přesvědčte se, že váš pocit vychází z reálných dat. Měli byste si být jistí, že o váš nápad bude zájem. Ověřte si také, jestli s podobnou myšlenkou nestihl přijít už někdo jiný, a u případné existující konkurence zvažte, jestli na úkor ní máte šanci uspět.

  1. Sestavte dobrý tým.

Pokud chcete vybudovat úspěšnou firmu, musíte počítat s tím, že to nezvládnete sami. Hned na začátku proto oslovte někoho, kdo se k vám ochotně přidá a pomůže vám podnikání rozjet.

Kromě samotných zakladatelů a lídrů budete potřebovat alespoň malý tým dalších lidí, kteří se ztotožní s vaší myšlenkou a budou ji aktivně následovat. Hledejte do svého startupu kolegy, kteří přispějí unikátními znalostmi nebo dovednostmi. Vyplatí se vám stavět tým pouze na aktivních lidech, kteří jsou ochotní se učit, zkoušet nové věci a mají týmového ducha.

  1. Vytvořte podnikatelský plán.

Jestliže máte originální nápad, průzkum trhu a dobrý tým, přichází na řadu vypracování kvalitního byznysového plánu. Ten musí obsahovat základní informace o vašem projektu, doplněné o finanční, organizační a marketingový plán. Bez těchto klíčových dokumentů podnikání nerozjedete. Váš podnikatelský plán vám zároveň bude sloužit jako opora při následujícím bodu postupu.

  1. Sežeňte finanční prostředky.

Většina startupistů do svého projektu ze začátku investuje peníze z vlastní kapsy. Ty ale obvykle rychle dochází. Musíte proto pracovat na tom, abyste co nejrychleji sehnali investory. O tom, jak je zaujmout, jste si mohli přečíst v samostatném článku.

Investoři očekávají, že jim startupisté kvalitně odprezentují svůj byznysový plán s detaily o projektu a průzkumu trhu. Musíte je tedy všemi dostupnými prostředky přesvědčit, že právě váš startup si zaslouží jejich finance. Díky finanční svobodě se pak startup buduje mnohem lépe – a investor vám současně pomůže udržet potřebnou podnikatelskou morálku.

  1. Vyberte si vhodný typ podnikání.

Hned od začátku byste měli mít jasno, jakou zvolíte právní formu svého startupu. Můžete začít podnikat jako OSVČ, nebo si založit firmu. Nejčastější volbou startupů bývá společnost s ručením omezeným (s.r.o.). Je mimo jiné výhodná pro získávání investic, protože investování do ní je transparentní, investice se získávají přímo (ne přes jednotlivé fyzické osoby), a investor má možnost získat majetkový podíl, který některé typy investorů považují za nezbytný.

Hlavní zásada, která platí při zakládání startupů, je se nebát a na nic zbytečně dlouho nečekat. Pokud se vám podařilo objevit dobrou podnikatelskou příležitost a chtěli byste svůj nápad zkusit zrealizovat, vrhněte se do toho. I když na začátku uděláte nějaké chyby, každá z nich vás posune zase o kus dál.

 

Mohlo by vás zajímat: