Rychlý přehled typů dotací, o které mohou žádat čeští podnikatelé
Rádi byste popohnali vývoj své firmy pomocí dotací, ale moc se v jejich složitém systému nevyznáte? V našem stručném průvodci se dozvíte, z jakých druhů dotací si můžete jako podnikatel vybírat.
7 minut čteníKaždá firma čas od času potřebuje menší nebo větší finanční „injekci“. Zkrátka peníze navíc. Díky finanční podpoře získané ve správný čas se může firma udržet nad vodou v těžkých časech, nebo se posunout na vyšší stupeň výkonu. Možností, jak peníze získat navíc, přitom existuje dost – stačí, když víte, kam se po nich dívat. Podnikatelé nejčastěji sahají po úvěrech, investicích a dotacích.
Pokud přemýšlíte o využití dotací, asi vás jako první věc napadne, jestli není příliš složité je získat, a jestli jsou vůbec nějaké určené pro potřeby vaší firmy. Právě tyto otázky si klade většina českých podnikatelů, kteří mají současně problém se ve struktuře dotačních programů vůbec vyznat. Proto jsme pro vás v tomto článku připravili základní přehled typů dotací, o které mohou české firmy žádat.
Proč uvažovat o dotaci?
O dotace – ať už státní nebo Evropské unie – panuje mezi podnikateli velký zájem hlavně proto, že se jedná o přímý finanční dar. Jestliže dodržíte podmínky, které se k dotacím vážou, získáte peníze bez dalších komplikací. Na rozdíl od úvěru v bance peníze nemusíte vracet, na rozdíl od investice se zase nemusíte neustále zabývat názory investora. Výhodami a nevýhodami dotací ve srovnání s investicemi, a možnostmi, jak dotace získat, jsme se podrobně zabývali v samostatném článku. Nyní se pojďme blíže podívat na účely, pro které jsou současné dotace určeny.
Typy dlouhodobých dotací pro české podnikatele
-
Dotace na stroje a technologie
-
Tyto dotační programy jsou určené speciálně na nákup nových výrobních i nevýrobních strojů a zařízení pro firmu. Vztahují se i k nákupu know-how (znalostí), licencí nebo patentů. Díky novému vybavení můžete zmodernizovat svůj výrobní proces a snadněji zavádět nové produkční plány.
-
-
Dotace na výzkum a vývoj
-
Z těchto dotací můžete pokrýt náklady na vývoj výrobku (nebo služby) – od nápadu, přes testování prototypu až po výrobu nebo zavedení do výroby. Dotace také pokryje náklady na potřebné technologické zázemí, mzdy výzkumných pracovníků nebo ochranu průmyslového vlastnictví (typicky náklady na vytvoření ochranné známky nebo zaregistrování patentu).
-
O tyto dotace může žádat firma z jakéhokoliv odvětví, která vyvíjí nebo inovuje nějaký výrobek nebo službu. Využívají ji ale především výrobní a strojírenské podniky, IT, chemické, energetické, papírenské a potravinářské firmy.
-
-
Dotace na zateplení a rekonstrukce nemovitostí
-
Tyto dotace se hodí v případě, že chcete „zvelebit“ budovu, ve které sídlí vaše firma – třeba ji zateplit, opravit střechu nebo vyměnit stará okna. Podmínkou pro získání dotace je doklad o tom, že díky prováděným úpravám dojde k úspoře energie. Stále populárnější jsou také revitalizace brownfieldů, tedy obnova nemovitosti, která je dosud nevyužívaná a zanedbaná, ale po rekonstrukci vám může posloužit pro podnikatelské účely (třeba jako sklad, výrobna nebo kanceláře).
-
-
Dotace na informační a komunikační technologie a digitalizaci
-
Z tohoto typu dotací můžete nakoupit prostředky k automatizaci výroby (třeba nákup robotů), vylepšení firemního informačního systému, nebo kancelářskou a výpočetní techniku. Pokryjete také mzdy vývojářů softwaru nebo vybudování vlastního datového centra.
-
Podmínkou je, aby nová technologie pozitivně ovlivnila fungování firmy a posunula ji směrem k digitalizaci a automatizaci, které jsou do budoucna nevyhnutelné prakticky pro všechny firmy. Díky vhodnému dotačnímu programu můžete nakoupit hardware (techniku) i software (programy) až o polovinu levněji.
-
-
Dotace na zaměstnance
-
Díky těmto dotačním titulům můžete financovat náklady na vaše zaměstnance. Jsou určené na pokrytí velké části jejich mzdy, rekvalifikaci a nejrůznější školení, stejně jako na nákup vzdělávacích programů a licencí.
-
-
Dotace na ekologii a energetiku
-
Tyto dotační programy jsou určené pro firmy, které chtějí naskočit na zelenou vlnu a snížit výdaje za energie nebo zavést jiná ekologická opatření.
-
Jaké dotace jsou aktuálně dostupné?
V roce 2022 se otevřely první dotační tituly z operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OPTAK). Jeho prostřednictvím se do roku 2027 rozdělí mezi české firmy skoro 80 miliard korun.
V rámci programu OPTAK jsou aktuálně otevřeny tyto dotace:
-
na rozšíření a podporu výzkumných týmů,
-
na úsporu energie ve firmách,
-
na výrobu a distribuci energie z obnovitelných zdrojů.
V dalším průběhu roku 2023 budou spuštěny dotační programy:
-
na nová firemní testovací centra, zkušebny a laboratoře (červen 2023),
-
na mzdy pracovníků ve vědě a výzkumu (duben 2023),
-
na vysokorychlostní internet (duben 2023),
-
na podporu zahraniční expanze (duben 2023),
-
na inovace a jejich zavedení na trh (červen 2023),
-
na úsporu vody ve firmách (srpen 2023).
Tip: Inspirujte se, kde můžete najít přehledy dotací pro podnikatele a jak se v nich vyznat.
Další dotační programy nabízí Technologická agentura České republiky, operační program Spravedlivá transformace, Modernizační fond, Státní zemědělský intervenční fond, Úřad práce, Evropská unie, a také jednotlivé kraje a obce. Souhrnný přehled všech otevřených i připravovaných dotací najdete třeba tady. Zdrojů dotací je tedy pro české firmy připraveno opravdu hodně.
Mohlo by vás zajímat: