Startup myco: Houby jako ekologická alternativu plastů a dřeva

Jihomoravská firma myco letos vyhrála v nové kategorii startupů v soutěži SME Enterprize Generali České pojišťovny. O netradičním podniku a jeho cestě k udržitelnosti se zasadil jeho zakladatel David Šohaj Minařík.

9 minut čtení
Obrázek ke článku Startup myco: Houby jako ekologická alternativu plastů a dřeva

Již třetím rokem Generali Česká pojišťovna soutěží SME EnterPRIZE podporuje udržitelné podnikání u mikro, malých a středních podniků. V letošním roce si připravila novinku – kategorii startupů, kterou zaštítila agentura CzechInvest, která se věnuje podpoře startupů více než 10 let.

Vítězem se stala firma myco, která zkoumá, vyvíjí a vyrábí funkční přírodní materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. Tento nevšední podnik založil v roce 2021 akademický malíř David Šohaj Minařík.

Zaujala ho myšlenka využití podhoubí (mycelium) k jiným než běžným účelům. Při zkoumání mycelia se zaměřil zejména na jeho možné využití při tvorbě pevné a plně přírodní suroviny. Díky tomu vyrobil materiál, který je levný, variabilní, rychle vyrobitelný a co je nejdůležitější – ekologický. Dnes firma čítá už 11 zaměstnanců.

Je v dnešní době těžké založit si startup, který funguje na základě principů udržitelnosti?

V tomto případě hraje důležitou roli, kde jej zakládáte. Pokud jej zřizujete například v Rakousku, tak je to opravdu jednoduché. Naopak v České republice je proces obtížnější. Musíte mít štěstí nejen na lidi, ale i na instituce. Například zde na jižní Moravě sdružuje různé inovativní a udržitelné startupy Jihomoravské inovační centrum (JIC), které nám velmi pomáhá. Avšak samotná myšlenka založit si startup je reálná. Jen je zapotřebí mít originální byznysplán a investovat do něj mnoho peněz. Pak už zbývá být pracovitý a motivovaný, protože bez toho by to nešlo. Člověk tomu nápadu musí opravdu věřit.

Co byste vzkázal začínajícím startupům?

Podstatné je uvědomit si, že vím, do čeho jdu a proč. Když v tom mám jasno, je zapotřebí namotivovat i nejbližší rodinu, protože se do ní vaše práce bude promítat. Dalším důležitým faktorem je najít si schopné, motivované a upřímné lidi, kteří do toho půjdou s vámi. Bez nich by to zkrátka nešlo. No a v neposlední řadě je to o překonávání překážek a strachu. Každému začínajícímu startupu bych poradil následující: odvahu, povinnou psychohygienu, zpětnou vazbu a monitoring trhu.

Proč jste se rozhodli vsadit na podhoubí?

Houby a podhoubí jsou mým koníčkem více než 10 let. Už od doby, co jsem studoval umění, mě houby nepřestávaly fascinovat. Primárně jsem je začal studovat kvůli jejich účinkům a možnému využití v potravinářství. I přes to mě stále udivuje, že o tomto organismu víme tak málo. Myslím, že si ani neuvědomujeme, jaké množství se jich nachází okolo nás a jaké blahodárné účinky mají.

Jak a kdy jste si uvědomil, že právě podhoubí můžete využít i na jiné účely než přímo v potravinářství?

Houby obsahují mnoho vitamínů, vlákniny a další prospěšné látky. A tak jsem začal pěstovat houby. Zlom nastal, když moje dcera onemocněla. Přemýšlel jsem, jak bych mohl houby využít jinak, lépe. Začal jsem je studovat a zkoumat do hloubky s pomocí mého kolegy. Zjistili jsme, že mají mnoho zajímavých vlastností, které bychom mohli využít jako náhradu obalového materiálu. Tak jsme založili startup a začali se tomu naplno věnovat. 

Co je mycelium a jak s ním v praxi pracujete?

Mycelium je hustá síť jemných vláken, která tvoří podhoubí hub. Slouží k získávání vody a živin z okolního prostředí a je velmi odolné, pružné a adaptabilní. Dokonce se dokáže rozrůstat i v nepříznivých podmínkách. Toho my využíváme při výrobě. Základem našeho materiálu je vždy odpadní surovina. Například piliny, odpadní papír, textilie nebo konopné stonky. Mycelium totiž slouží jako pojivo. Tím, že materiálem proroste, ho zpevní a pomůže vytvarovat přesně tak, jak je potřeba.

Jaké je využití mycelia a které materiály může nahradit?

Materiál z mycelia má řadu využití. Aktuálně máme nejvíce odběratelů z řad firem, které poptávají obalové materiály. Vyrábíme univerzální i unikátní obaly. Univerzálními nahrazujeme velké množství různých druhů folií a obalů, které firmy dávají do různých krabic, aby se výrobky nepoškodily. Těmi unikátními mám na mysli různé předměty dělané na zakázku.

Co všechno z něj vyrábíte?

V rámci unikátních projektů jsme zhotovili například diplomy nebo náplně do difuzérů. Také vyrábíme různé dárkové předměty. Vedle obalových materiálů má podhoubí využití i ve stavebnictví. Z bukových pilin a mycelia dokážeme vyrobit pevný materiál, který by mohl nahradit překližku. Díky izolační schopnosti podhoubí je možné nahradit standartní EPS desky těmi našimi. Jejich velkou výhodu je, že jsou odolnější, netaví se a při hoření neprodukují toxické zplodiny.

Také dokážeme nahradit polyuretan, který se využívá společně s pachem dravce do pachových ohradníků, které se používají okolo silnic s častým výskytem zvěře. Problémem této dosud využívané látky je, že není rozložitelná a je pro okolí toxická.

A jaké příležitosti v praxi vidíte?

Velký potenciál podhoubí vidím například v pohřebnictví. Setkal jsem se s firmou v zahraničí, která si vybudovala svůj byznys na výrobě uren a rakví. To mi přišlo velmi zajímavé. My jsme prozatím zpracovávali urnu pouze jednou.

Spolupracujete s jinými firmami na nějakém vývoji?

Výrobky od nás využívají nebo využily firmy Treed, E.ON, Běhej lesy nebo Sonnentor. Spíš se vždy jednalo o jednorázovou unikátní zakázku než o pravidelnou spolupráci. V současné době bude probíhat vývoj s firmou Philip Morris. Chtějí pomoci odbourat zápach v jejich zařízeních, tak uvidíme. Také spolupracujeme s různými univerzitami a já jsem začal pracovat externě pro Akademii věd České republiky. Díky tomu můžu být u výzkumu blíže a společně s vědci diskutovat nad možným dalším využitím. Samozřejmě zakázky jsou něco, co k práci potřebujeme. Bez toho bychom nemohli podnikat. Máme rozpracovaný výzkum sorbentů, ale bohužel více vám prozradit nemůžu, projekt je teprve na začátku.

Co máte namysli, když mluvíte o naivní ekologii? Naposledy jste o ní mluvil v pořadu DVTV s Danielou Drtinovou.

Naivní ekologie rovná se greenwashing. Nemám rád bezmyšlenkovité a naivní řeči o ekologii a životním prostředí. Někteří lidé si chtějí zachovat pohodlí, ale zároveň chtějí být extrémně ekologičtí a mluvit o tom. A to nestačí, musíte to myslet vážně. Například proč se musí piliny balit do pytlíku z polypropylenu? Nepřijde mi to zrovna ekologické řešení... Vím, že je to lepší, ale pojďme to dělat jinak, smysluplně. Jsem rád, že Evropská unie nás k tomu pomalu vede.

Kromě toho, že vyrábíte materiál, který je dokonale udržitelný, dbáte i na další principy udržitelnosti?

Letos na jaře jsme se přestěhovali do nových prostor. Tam se zřídila nová automatizovaná výrobní linka, aby dokázala reagovat na zvýšenou poptávku a zároveň aby čištění substrátu bylo nízkoenergetické. Rádi bychom do budoucna řešili i větší automatizaci. Co se týče uhlíkové stopy, tu se snažíme řešit již od úplného začátku. Teď nás v nejbližší době bude čekat LCA analýza, tak uvidíme, jak dopadneme. Co se týče dalších plánů, nějaké máme, ale ještě nevím, jestli zůstaneme ve stávající budově. To rozhodne čas. Nicméně rádi bychom si pořídili do budoucna fotovoltaiku, která nám pomůže s větší soběstačností v rámci úspory energií.

Co tedy pro vás znamená udržitelnost?

Pro mě osobně to znamená čisté svědomí. Každý z nás by si měl uvědomit, že to nikdy nezvládneme, pokud se všichni neodhodláme s tím něco dělat. Přeci nezkazíme životy ostatních, kteří budou žít v budoucnosti. Zároveň je pro mě udržitelnost synergie společnosti, ekologie a ekonomiky. Aby vše mohlo fungovat, musí tohle být v souladu. Například my jako myco chceme mít levný materiál, aby mohl nahradit plasty. Společnost nás akceptuje a kvituje to a zároveň naší výrobou neohrožujeme přírodu.

Proč jste se přihlásil do soutěže SME EnterPRIZE a šel byste do toho znovu?

SME EnterPrize byla pro nás jasnou volbou, jelikož tolik soutěží pro startupy v Čechách není. O soutěži nás informovalo Jihomoravské inovační centrum. Díky tomu, že materiál z mycelia není příliš známý, jsme se mohli touto formou zviditelnit. To, že jsme nakonec mezi startupy vyhráli, bylo pro nás příjemné překvapení.

Mohlo by vás zajímat: