Daňové změny v průběhu roku 2024

Rok 2024 přinesl novinky v české daňové soustavě. V dalších měsících nastávají například změny ve státních příspěvcích ve III. penzijním pilíři, nové limity pojištění u DPP a úpravy předčasného splacení hypotéky.

4 minuty čtení
Obrázek ke článku Daňové změny v průběhu roku 2024

Změny státního příspěvku ve III. penzijním pilíři

Výše státních příspěvků ve III. penzijním pilíři je od 1. 7. 2024 upravena. Minimální a maximální příspěvek účastníka, na který je poskytován státní příspěvek, je v rozmezí 500–1700 Kč, tedy vždy v rozmezí 20 % ze vkladu účastníka.

Současně také skončilo vyplácení státního příspěvku účastníkům ve starobním důchodu. Smyslem III. pilíře je dlouhodobé odkládání spotřeby a tvorba úspor na důchodový věk, ke které motivuje státní podpora.  Když se tedy účastník stane příjemcem starobního důchodu, ztratí díky novým změnám příspěvek smysl. III. pilíř by pak pro něj fungoval v podstatě pouze jako pouhý krátkodobý spořicí produkt se státní podporou.

Příjemci důchodu se zdanitelnými příjmy budou nadále moci využívat daňové zvýhodnění u spoření na stáří.  V případě příspěvků ve III. penzijním pilíři bude možné od daňového základu odečítat všechny příspěvky.

Muž sedí za stolem a pracuje na počítači

Nové limity pro platbu sociálního a zdravotního pojištění u DPP

Nově budou stanoveny dva limity pro platbu sociálního a zdravotního pojistného pro zaměstnance pracující na základě dohod o provedení práce (DPP):

  • První limit bude stanoven pro DPP u jednoho zaměstnavatele, a to na 25 % průměrné mzdy,

  • druhý limit bude stanoven pro vznik účasti na pojištění při souběhu více DPP u více zaměstnavatelů, a to ve výši 40 % průměrné mzdy.

Pokud zaměstnanec překročí jeden, či druhý limit, bude již potřeba odvést také pojistné. Aby bylo možné opatření kontrolovat, bude zavedena evidence všech DPP a příjmů z dohod.

Dohody o práci jsou v současné době mnohdy jediným zdrojem příjmů zaměstnanců, kteří pak nemají důchodové pojištění, což znamená, že nemají nárok na starobní důchod, nebo mají, ale jen velmi malý. Příčinou této situace je současně nastavená výjimka v oblasti sociálního a zdravotního pojistného: DPP nemusí do 10 000 Kč výdělku u jednoho zaměstnavatele platit pojistné. S tímto nastavením však mohou být lidé zaměstnáni u více než jednoho zaměstnavatele najednou, takže ve výsledku zaměstnanec neplatí pojistné odvody z poměrně vysokých měsíčních příjmů.

Změna pravidel pro předčasné splácení hypotéky

Novela zákona o spotřebitelském úvěru od 1. září 2024 upravuje předčasné splacení hypoték. Banky mohou požadovat limitovanou náhradu za předčasné splacení, ale jen do 1 % z předčasně splacené částky. Předčasné splacení bez poplatku je možné v různých situacích, včetně úmrtí, rozvodu nebo prodeje nemovitosti po 2 letech. Novela se vztahuje na nové úvěrové smlouvy a na předčasná splacení u běžících smluv. Také upřesňuje postup pro posouzení úvěruschopnosti žadatele o úvěr.

Pokud se vás některé změny zásadně týkají a máte k nim více dotazů, doporučujeme obrátit se na svého daňového poradce, nebo navštivte stránky Ministerstva financí České republiky, kde jsou změny podrobněji popsány.

Mohlo by Vás zajímat:


Proto nezapomeňte na pojištění odpovědnosti nebo zkuste našeho Průvodce pojištěním.