Jak vytvořit firemní kulturu a zaměstnaneckou loajalitu

Firemní kultura není jen souborem nepsaných pravidel a zvyklostí. Je tvořena hodnotami, přesvědčeními a způsoby chování, které utvářejí každodenní život ve firmě. V dynamickém a konkurenčním prostředí může být klíčovým faktorem úspěchu.

8 minut čtení
Obrázek ke článku Jak vytvořit firemní kulturu a zaměstnaneckou loajalitu

Společnosti s pevnou a pozitivní kulturou nejen přitahují talentované pracovníky, ale také je dokážou udržet. Jak tedy vytvořit firemní kulturu, která vám zajistí spokojené zaměstnance a zároveň podpoří dlouhodobý růst a prosperitu?

Definujte své firemní hodnoty

Firemní kultura stojí a padá s hodnotami, které společnost vyznává. Tyto hodnoty by měly být jasně definované a známé všem zaměstnancům. Je důležité, aby podřízení chápali, proč je jejich práce důležitá a jak přispívají k dosažení firemních cílů.

Se zaměstnanci jednejte narovinu a dejte jim najevo, co je pro vás ve firmě důležité. Může to být způsob, jakým komunikujete s vašimi zákazníky, důraz na týmovou práci, respekt vůči ostatním nebo integrita. Vytvoříte tak prostředí, kde se zaměstnanci budou cítit jako klíčová součást firmy.

Leadership a příklad „shora“

Vedoucí pracovníci by měli být vždy vzorem. Pokud jako manažeři jednáte v souladu s firemními hodnotami, zaměstnanci jsou více nakloněni je následovat. Jako lídři, kteří projevují zájem o blaho svého týmu, můžete výrazně přispět k posílení jejich loajality.

Jít příkladem svým zaměstnancům znamená demonstrovat chování, hodnoty a pracovní etiku, které očekáváte od svého týmu. Zde je pár tipů, jak na to:

  • Buďte dochvilní – Přicházejte včas a na práci buďte připraveni.

  • Komunikujte otevřeně – Buďte upřímní a transparentní ve všech svých sděleních.

  • Učte se – Neustále se vzdělávejte a rozvíjejte. Ukažte, že se vždy snažíte zlepšovat a učit nové věci.

  • Spolupráce a týmový duch – Pracujte jako součást týmu a podporujte týmovou práci.

Podpora a rozvoj

Nepodceňujte čas a zdroje, které investujete do rozvoje svého týmu. A to nejen po finanční stránce. Svým zaměstnancům můžete poskytnout mentoring, koučování nebo příležitost k profesnímu růstu.

Pokud vidíte, že někdo z vašeho týmu má potíže, ať už v pracovním nebo osobním životě, nabídněte mu pomoc. Často stačí jen naslouchat. Pokud se váš podřízený cítí nespokojený na své pracovní pozici, dejte mu možnost růstu. Podpořte ho ve vzdělávání, ať už prostřednictvím kurzů nebo seminářů, které mu mohou pomoci v kariérním rozvoji nebo k tomu, aby se cítil lépe a jistěji.

Když zaměstnanci cítí vaši podporu, projeví se to téměř vždy na jejich motivaci a lepších výkonech.

Zpětnou vazbu si nenechávejte pro sebe

Pamatujte, že otevřená a upřímná komunikace je základem silných vztahů. Aktivně naslouchejte svým zaměstnancům a pravidelně jim poskytujte zpětnou vazbu. Neomezujte se pouze na hodnocení výkonu, ale diskutujte také o jejich kariérních cílech a snech.

Zpětnou vazbu nemusíte poskytovat jen formou neosobního e-mailu. Můžete si jednou za čas dopřát se svými zaměstnanci pohodové setkání u kávy. V uvolněné atmosféře snadněji zjistíte, co vašim podřízeným chybí, nebo naopak, co je těší. Vy sami máte zároveň skvělou příležitost pochválit je za jejich výkon a odvedenou práci.

Zaměstnanci v kanceláři sedí a pracují

Špatně vybudovaná firemní kultura

Důsledkem neúspěšné firemní kultury je ztráta motivace zaměstnanců, kteří postupně začínají být nespokojení, a nakonec pouze „dělají svoji práci“. Negativní informace se šíří rychle a potenciální noví zaměstnanci si dobře rozmyslí, zda do vaší společnosti nastoupí. Tím můžete ztratit kvalifikované pracovníky, a to téměř zbytečně.

Ale nezoufejte, změna není snadná, ale je možná. Vše začíná u vás. Dalším krokem je předat vaše nové myšlení zaměstnancům.

Mohlo by vás také zajímat:


Proto nezapomeňte na pojištění odpovědnosti nebo zkuste našeho Průvodce pojištěním.